Více činčil pohromadě


• Činčilka je společenské zvířátko. Dvě činčilky jsou veselejší a spokojenější. Ale taky vám okoušou více nábytku a přibude bobečků.
• Pro chov více činčil pohromadě je nutná daleko větší klec. Je možno chovat i pár samec + samec nebo samice + samice. Nejsou-li to sourozenci, seznamování se neobejde bez šarvátek. Ale většinou si na sebe po čase zvyknou. Proto se v tomto případě obrňte trpělivostí a vybavte se jednou provizorní klecí navíc.Seznamování dvou a více činčil

• Pokud si pořídíme více činčilek a chceme, aby bydlely spolu, musíme být připraveni na to, že při seznaování budou "lítat chlupy". Jsou případy, kdy se 2 činčilky zkamarádí bez sebemenší rvačky, honičky či štěkotu. Ale většinou seznamování probíhá složitěji.
• Pokud chcete chovat pár samec + samice, pamatujte na to, že je třeba je seznámit až v dospělosti (samička nejdříve 8 měsíců a min. váha 550g, sameček může od 5ti měsíců a min, váha 500g).
• Po doporučené karanténě nové činčilky dejte očuchat nováčka své stávající činčilce. Pokud na sebe nebudou prskat, dejte novou činčilku do klece ke stávající. Seďte u nich a pozorujte (je třeba je pozorovat několik hodin, někdy se začnou hádat až po hodině) - v případě šarvátky zasáhněte! Pokud toto seznámení proběhne v klidu, blahopřeji, máte vyhráno! Pokud se budou prohánět a prskat na sebe, vyndejte nováčka a dejte ho do jiné klece.
• V první fázi doporučuji dát 2 klece vedle sebe, aby činčily cítily pach té druhé a aby na sebe viděly. Nechte je spolu běhat při výběhu, ale hlídejte je, kdyby se do sebe pustily, aby jste zasáhli.

prepravka.gif

 Přepravka:

Dobrá a rychlá seznamovací metoda. V malé přepravce je zavřete třeba na celý den. Někdy stačí jen pár hodin. Pokaždé, když začnou prskat, nebo se prát, zaklepte přepravkou. Činčily se zklidní. Při této metodě musíte dávat na činčily v přepravce pozor! Někteří jedinci jsou agresivní a mohli by druhou činčilu i zabít. Pokud od začátku na sebe myšky prskají a i v malé přepravce se napadají, vyndejte je a přistupte k další metodě seznamování. Když jsou celou dobu v přepravce hodné, můžeme je obě ubytovat v nové kleci, kde nebude pach ani jedné z nich (stačí stávající klec pečlivě vyčistit a třeba i přesunout poličky).

 Klec v kleci:

Do velké klece dáme menší klec. V malé kleci ubytujeme dominantnější činčilku a ve velké kleci ubytujeme druhou. Necháme je takto bydlet, jak dlouho bude potřeba - až se přestanou napadat.