karanténa

Je velice důležitá! Když si přivezeme novou činčiku domů kde již jiná činčila bydlí, je nutno udělat karanténu. Nechráníme tím jen činčilku, která u nás již bydlí déle, ale i nově příchozí. Nově dovezená činčilka může být nemocná ač to okem není znatelné. Nebo v sobě může mít bakterie, které se přemnoží stresem. Stres pro činčilku je i přeprava od chovatele k vám domů, nové vjemy v novém domově, jiní domácí mazlíčci.. Projevem nějakého problému je průjem, který se nemusí projevit hned po příjezdu ale až třeba p 3 týdnech.

Proto se karanténa doporučuje držet 4 týdny.

Co to je karanténa?

Karanténu si vytvoříme takto. Máme klec, zvlášť od ostatních činčil, ideálně v jiné místnosti. Nová činčilka v ní bude bydlet 4 týdny. Staráme se o ni jako o ostatní činčilky. Vždy se nejdříve postaráme o čnčilky co máme doma déle a až poté obstaráme činčilku v karanténě. Po manipulaci s karanténou si umyjeme ruce. Abychom si případnou nemoc nedonesli na rukách do zbytku chovu.

Činčilku v karanténě nevystavujeme stresu. Dáme ji čas aby si zvykla na nové prostředí. Manipulujeme s ní méně než s ostatníma činčilkama. Nicméně ji zvykáme na ruce, podáváme mlsky jako jsme zvyklý u ostatních činčilek.

Prevence

Nové činčilce v karanténě dáme písek a do něj trochu fungistopu. U fungistopu musíme dát pozor, aby v písku nebyli hrudky (rozmačkáme je!). Činčilky by je mohly pozřít a tím se otrávit! Do napáječky můžeme přidat roztok vitamínu B (1 tableta na 1l vody, necháme rozpustit přes noc).

Krmivo

Pokud máme činčilku od dobrého chovatele, dostali jsme také granule na které je činčilka zvyklá. Tyto granule mícháme s našimi granulemi v poměru 50 x 50. Činčilka si takto zvykne na novou značku granulí. Každá značka chutná jinak a některé chutě činčilky preferují a jiné odmítají.

Ukončení karantény

Pokud je činčilka 4 týdny bez známek nemoci - má čisté a jasné oči, zdravé bobečky (netrpí průjmem či měkkým bobkem), srst nemá známky plísně, zoubky mají oranžovou barvu, činčlka dobře prospívá a neubývá na váze, pak je na čase sesbírat trus a udělat koprologické vyšetření. Toto vyšetření odhalí vnitřní parazity. Toto vyšetření nám zprostředkuje veterinární lékař. Pokud je vyšetření negativní, můžeme činčilku zařadit do chovu.

Jak se dělá koprologie? Po dobu 3 dnů se sbírají 2-3 bobečky od každé činčilky které chceme nechat udělat koprologické vyšetření. Bobečky uskladníme v uzavíratelném pytlíku a vložíme je do lednice. Tento sběr zaneseme veterináři. On si trus rozpustí v roztoku a vyšetří pod mikroskopem, nebo zašle odborné laboratoři, která vyšetření udělá detailnější.

Proč je nutné ještě dělat vyšetření, než dáme činčilku do chovu?
Toto vyšetření odhalí vnitřní parazity, kteří se nemusí projevit. S některými parazity žije činčilka v symbióze a jsou pro ni nebezpečné pouze pokud se přemnoží.

Co když činčilka má silný průjem až tekutý trus?

V takovém případě kdy není co sbírat, neváháme, vezmeme činčilku, dojedeme s ní na veterinu a necháme udělat výtěr z konečníku. Je nutno rychle jednat. Takové průjmy mohou být smrtelné. Činčilka rychle ubývá na váze a chřadne.

Desinfekce

V případě léčby dodržíme všechny rady lékaře. A pravidelně klec, napáječku, koupelnu a misku na krmení desinfikujeme. Nádoby myjeme v horké vodě a klec, police a větve vytíráme savem či octovou vodou.