krmení

Havní strava:
• Činčila pochází z And kde není bohatý zdroj potravy a k tomu je přizpůsoben její metabolismus. Hlavní stravou je kvalitní seno, voda a speciální granule pro činčily (obsahují dostatek minerálních látek a vitamínů).

 granule.jpg   seno.jpg

Okus:
• Na obrušování zubů se činčile dává siporexová (ytong) kostka, sépiová kost, kalciový kámen, suchý chléb (velmi malé množství) a zavadlá či sušená větvička (nejlépe z lísky, vrby, jabloně, břízy či olše). Činčilky si brousí zuby i okusem poliček a jiné výbavy klece.

okus.jpg

Doplňková strava - pamlsky:
• Samozřejmě činčilce můžeme dopřát i nějaké pamlsky. Ale nesmíme to přehánět! Činčila má velice specifickou střevní mikroflóru. Já se řídím heslem, že co nenajde ve svém přírodním biotopu, je nevhodné. Samozřejmě doma nemáme to samé co mohou najít v přírodě, ale máme podobné rostliny a plody co jim smíme nabídnout. Strava s vysokým podílem škrobů, cukrů a tuků může činčile poškodit játra, která jsou u činčily citlivá, kvůli úspoře vody v těle. Proto bychom s výběrem pamlsků měli být opatrní. Je lepší, když jsou pamlsky sušené. Dáváme jim sušené jablko, rozinky, šípek, květ či list pampelišky, sedmikrásky, svatojánský chlebíček, sušenou kopřivu, meduňku, list jahodníku, ovesné vločky, sušenou mrkev…
• S mlskami bychom to neměli přehánět. Dopřejte zvířeti mlsku maximálně 1x denně.

• Bylinky, šípky i jablíčka si můžeme doma usušit sami. Nebo se vše dá koupit ve specializovaných obchodech - zdravá výživa, lékárna, e-shopy..

mls.jpg

Seznam bylinek, vhodné pro činčilky:

bylinky.jpg


Doplňková strava - vitamíny:
• Jendou za měsíc by měla činčila dostat kalciovou tabletu nebo kousek sépiové kosti. Doplňuje se tím vápník.
• Také se může 1x do měsíce dát do napáječky roztok s vitamínem B. Podporuje chuť k jídlu, uklidňuje a je dobrý proti křečím. Ten si doma vytvoříme jednoduše - na 1 l vody se rozpustí jedna tableta čistého B-komplexu (necháme přes noc až voda nažloutne) Tableta se nikdy úplně nerozpustí.

vitamin.jpg
Na co pozor!
• Rozhodně činčile NIKDY nedávejte olejnatá semena (oříšky, buráky, slunečnici,..), kukuřici, kokos a už vůbec ne tropické ovoce! Taková strava činčilku postupně zahubí.