komu je toto zvířátko určeno?

Toto odvětví jsem vytvořila, proto, že se mnoho lidí domnívá, že je činčilka vhodná pro malé děti protože není alergení. Není tomu pravda! Alergie na činčilý chlup existuje. Ale činčilý kožíšek je tak jemný, že se v něm nemůže zabydlet žádný roztoč. Nicméně, činčilka se krmí senem, podestýlá hoblinami, takže kolem jejího chovu je alergenů dosti.

Když si chcete pořídit činčilu jako domácího mazlíčka, musíte si uvědomit několik věcí spojených s chovem tohoto zvířátka:

Činčila je noční tvor. Dokážete ji poskytnout takové místo v bytě, kde bude mít ve dne klid a v noci vám nebude vadit hluk způsobený jejím hlodáním a skákáním?
Dožívá se vysokého věku - v zajetí 17 - 22 let.
V případě úrazu či nemoci musíte mít na veterinární ošetření.
Potřebuje prostornou klec a výběh po pokoji - při výběhu zanechá otisk zubů skoro na všem.
Činčila je těžko ochočitelné zvíře a není zrovna mazlivá. Je to spíše zvířátko na koukání. Já je nazývám chlupatými klauny. Proto není vhodná pro malé děti!
• Toto zvíře je vhodné pro děti od 10ti let a výše... Chovatel musí pochopit, co činčilka potřebuje a respektovat ji.

Pokud chcete dítěti pořídit mazlivé zvířátko, je lepší morčátko, nebo králíček či křeček. Ty se ochočí za týden. Činčile to trvá měsíc, někdy i déle.. A vše co vám dovolí je jen podrbání za uchem, pod bradou a na bříšku. Málokterá má ráda drbání na zádech. Jsou vyjjímky, které se ochočí více a nechají se drbkat kdekoli na těle. Ale jsou také takový jedinci, kteří na sebe nenechají sáhnout. Vše je o povaze daného zvířátka a rozhodně se lépe ochočí činičlka z domácího chovu, než-li ze zverimexu.

•Činčila je velmi živé temperamentní zvíře, aktivní ve večerních a nočních hodinách. Z tohoto důvodu není vhodné mít klec s činčilou v pokoji, kde spíme. Neustále musí něco ohlodávat. Velice ráda skáče a odráží se o stěny (pozor na kamna). Když si něco zamane, nic ji od jejího cíle neodradí. Je velice zvědavá a vleze i do několikanásobně menší škvíry, než je ona sama. Cokoli najde, to ochutná. Má velice šikovné tlapky. Proto si musíme dát pozor na zavírání klece. Činčila se ráda koupe (popelí) ve speciálním písku pro činčily.

•Proč ale lidé činčily chovají jako domácího mazlíčka? Odpověď je jednoduchá. Mnoho lidí učaruje ta chlupatá kulička, která, co si zamane, tak udělá. Ať ji napadle sebevětší blbost, ihned ji musí realizovat. Činčilka je velice milý společník. Pokud chovatel dodrží základy jejího chovu, není ani chovatelsky náročná.

• Výhod chovu činčilky? Jednoznačně velká výhoda chovu činčilky je pach. Činčilky málo pijí, proto méně čůrají a tím jsou pachově méně náročné než třeba morčátko.

• Shrnuto: nejdříve si nastudujeme co zvířátko potřebuje a promyslíme zda jsme schopni se o něj postarat jak ono potřebuje. Teprve poté si zvířátko pořídíme. Protože pokud je činčilka rušena v době kdy má spát třeba hlukem televize nebo počítačových her, pak je náchylná k nemocím typu epilepsie, vykusování srsti a mnoha dalším.